
Každý pár velmi pečlivě volí datum svého velkého dne. Někdo podle nějaké události, někdo podle toho, jak hezky to vypadá (19. 10. 2019), někdo podle toho, který termín zbyl na žádaném svatebním místě.
Asi první věc, kterou bych doporučil, je neotálet s rezervací. Na atraktivních místech je rok dopředu velmi hraniční. Pokud zvolíte jiný den než pátek nebo sobotu, můžete obvykle dostat slevu. A neberte to tak, že to nějak omezí hosty, pokud to budou vědět tak dlouho dopředu, rádi si volno udělají.
A teď Vás možná překvapí, jaké období vlastně zvolit. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že nejlepší svatby jsem zažil mimo léto. Jedna fotografka mi řekla, že nejlepší je říjen. Stromy se barví a slunce dává zajímavé světlo. Za mě září nebo říjen ideální. Babí léto. Jarní měsíce mohou být občas nestabilní, ale lidé se přestali bát "května".
Mě brzy čeká hraní na svatbě v lednu. K tomu se váže vyprávění mého kamaráda, který se velmi narychlo ženil právě v lednu. Sněžilo a dodnes na to vzpomíná a mají krásné fotky. Svatba ale není pouze o fotkách.
Možná bych mohl zdůvodnit, proč vlastně nedoporučuji léto (červen, červenec). Nejhorší je asi to úmorné vedro, které musíte absolvovat oblečení tak, jak byste se za normálních okolností neoblékli.
Svatba je náročná nejen pro hosty, ale i pro ty, kteří se na ní nějak podílejí.
Přípravy, cesta, obřad, focení, oběd, další focení, (tradiční svatební díra)* dort, raut, večerní zábava.
Svatba bývá obvykle událost, kdy se po dlouhé době sejde velká část rodiny a letní měsíce způsobí to, že se rozutečou ve venkovních prostorách a zábava občas trochu vázne. Hlavně proto, že jsou všichni unavení z přípravy, z oběda a z horka.
Pokud už tedy chcete svatbu v létě, nebojte se mít obřad pozdě. Klidně v 15, 16 hodin. Vyspíte se (hlavně dámy). K večeru se "ochladí" a lidé k sobě budou blíže.
Vysledoval jsem, že v chladnějších měsících se lidé více baví, už jen třeba proto, že nejsou rozuteklí po areálu, ale rádi se baví u baru nebo hudby a nejsou znavení vedrem.
Bohužel jsem sám zažil, že kvůli vedru lidé vůbec neměli sílu na tancování a do půlnoci raději seději venku, nebo že si někteří hosté šli odpoledne lehnout, zatímco se novomanželé fotili.
A poslední věc, lidé mají tendenci se bavit s přicházející tmou, která v létě přichází pozdě.
* tradiční svatební díra - obvykle období (cca 13 - 17h) po obědě na svatbě, která má brzký obřad (12:00 nebo dříve) v letních měsících umocněná horkem a "rozchodem" hostů do různých míst.
Zažil jsem spoustu opravdu krásných svateb a mohu se s Vámi o další postřehy podělit.